
Sztuka korekt – Warszawa
6 maja / 10:00 – 7 maja / 15:00

Jak ustawić ciało w pozycji, aby asana spełniała swoją funkcję? W jaki sposób ją zmienić i zmodyfikować, tak by dostosować ją do indywidualnych możliwości ucznia? Gdzie przyłożyć rękę i jak przesunąć ciało, by nie zburzyć całej konstrukcji asany? Gdzie wygłaskać, a gdzie użyć dźwigni, aby pomóc pogłębić pozycję. Jakie są rodzaje i techniki wykonywania korekt? Jak nie przeciążyć się podczas ich wykonywania? Na takie pytania postaram się dać Wam odpowiedź. Oczywiście poprzez zajęcia praktyczne.
Rozpoczniemy je krótki wykładem dotyczącym tego jakie etapy składają się na prawidłowe wykonywanie korekt. Podczas dwóch głównych zajęć warsztatowych popracujemy w parach nad ustawaniem miednicy w pozycjach stojących i siedzących oraz zajmiemy się pracą barków w m.in. w takich pozycjach jak Marichyasany, Supta Kurmasana czy mostki. Nauczymy się również asystowania przy dropbackach stosując rożne techniki w zależności od możliwości osoby, której pomagamy. Przyjrzymy się również Powitaniom Słońca oraz Sekwencji Końcowej, tak aby uczyć je w jak najbezpieczniejszy i efektywny sposób.
Podczas warsztatów poznamy najbardziej efektywne technik wykonywania korekt w różnych asanach, a także będziemy uczyć się wzajemnego asystowania, aby lepiej zrozumieć cel wykonywanych pozycji, pogłębić je oraz pomóc poczuć w nich prawdziwy komfort i wygodę. Dotyk w ashtanga jodze jest niezmiernie istotny ponieważ potrafi przekazać wiele istotnych wskazówek drogą pozawerbalną. Czasami wystarczy „poczuć” danych ruch, aby później można było odtworzyć go w indywidualnej praktyce. Pomagając innymi możemy również zrozumieć jakie błędy sami popełniamy, a także przekonać się, że istnieją różne rodzaju budowy ciała przez to czasami należy dostosować pozycję do praktykującego oraz uszanować fizyczne ograniczenia.
Korekty nie są niezbędne w samodzielnej nauce ashtanga jogi. Jednak czasami pomoc drugiej osoby pomaga rozluźnić się w pozycji, a dzięki temu poczuć w niej więcej przestrzeni i możliwości. Dotyk jest najważniejszy. Czasami musi być silny i pewny, czasami należy tylko wygłaskać ciało, aby pokazać praktykującemu właściwy ruch za którym powinien pójść dalej sami. Musimy również umieć dostroić się do osoby korygowanej, wsłuchać się w jej oddech, poczuć jej napięcia, a przy tym być rozluźnionym i uważnym. Korekty to asystowanie joginom w ich podróży przez praktykę – korekty to prawdziwa sztuka. Z przyjemnością potowarzyszę Wam w tej podróży.
Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w warsztatach to przy zgłoszeniu napisz kilka słów o swojej praktyce. Jeżeli masz za sobą jakiś kurs nauczycielski to proszę wspomnij o tym, jednak wcale ich nie wymagam. Dzięki temu będę w stanie stworzyć bardziej spójny program warsztatów oraz wyjść naprzeciw waszym oczekiwaniom. Czekam na zgłoszenia!
PLAN WARSZTATU:
SOBOTA (6.05.2023):
10.00 – 10.30 – Czym i po co są korekty? – wykład
10.30 – 13.00 – Sztuka korekt cz. I – ustawienie miednicy
13.00 – 13.30 – Przerwa
13.30 – 15.00 – Asystowanie przy dropbackach
NIEDZIELA (7.05.2023)
10.00 – 10.45 – Powitania Słońca – na co zwracać szczególną uwagę
10.45 – 13.00 – Sztuka korekt cz. II – praca z barkami
13.00 – 13.30 – Przerwa
13.30 – 15.00 – Sekwencja Końcowa – jak bezpiecznie ją rozpracować
PŁATNOŚĆ:
Cena promocyjna: 490zł zgłoszenie i zadatek do 20 marca
Cena normalna: 620zł zgłoszenie i zadatek po 20 marca
Warunkiem rezerwacji jest zgłoszenie udziału mailowo na krystian.mesjasz@gmail.com i wpłacenie zadatku w wysokości 300zł. Uwaga w przypadku rezygnacja zadatek nie podlega zwrotowi!
Miejsce: Salamantra, ul. Garwolińska 4A/U2, Warszawa
PROWADZĄCY:
Krystian Mesjasz – nauczyciel ashtanga yogi. Publikuje w magazynie „Yoga & Ayurveda”, przedstawiając czytelnikom kulturę Indii i historię nowożytnej jogi. Jest również redaktorem portalu „Boso Na Macie” – jednego z największych portali o jodze i zdrowym stylu życia. Od czasu do czasu występuje w “Magazynie Joga” w roli eksperta, przedstawiając swój punkt widzenia na różne jogiczne tematu. Jest autorem sesji medytacyjnych aplikacji “GoodMind”, w której stara się nauczać jak funkcjonuje umysł. Regularnie podróżuje do Mysore w Indiach, gdzie pod okiem Sharata Joisa pogłębia i rozwija praktykę jogi. Autoryzowany do nauczania jogi przez Instytutu KPJAYI w Mysore w Indiach. Napisał bestsellerowy ebook “Joga dla początkujących i nie tylko” oraz książkę “Jogiczna podróż do siebie”. Współpracuje również z Portalem Yogi tworząc sesje do praktyki online.