Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Sztuka oddechu. kurs pranajamy online.

8 kwietnia / 18:30 27 maja / 20:00

Pranajama to nie tylko zwykłe ćwiczenia oddechowe, ale przede wszystkim praktyki koncentracyjno-uważnościowe. Uczą one wnikliwej samoobserwacji oraz pozwalają wyciszyć i uspokoić umysł, przez co są doskonałym wstępem do medytacji. 

Według filozofii jogi cały wszechświat przepełniony jest praną – życiodajną energią, a pranajama poprzez kontrolę oddechu pozwala regulować jej przepływ oraz odblokowywać energetyczne zatory. Zanim jednak wejdziemy na taki poziom praktyki musimy zrozumieć oddech w różnych jego wymiarach. Dobrze poznać jego strukturę, poczuć fizyczne rozprzestrzenianie się, jego etapy i elementy składowe oraz to, co wydarza się między oddechami. Celem kursu jest stworzenie przestrzeni do poprawnej pracy z oddechem, która przełoży się zarówno na praktykę asan, jak również przygotuje ciebie do medytacji.

Zrozumienie tego jak funkcjonuje oddech i umysł wymaga czasu oraz praktyki, a wnikliwa obserwacja całego procesu jest trudniejsza niż wykonywanie asan. Dlatego nasze spotkania będą miały charakter dwumiesięcznego kursu, w którym przeprowadzę Was przez pewien proces. Dzięki temu będziecie mieli więcej czasu na zapoznanie się z określonymi technikami oraz zintegrowania ich w własną praktyką jogi. 

Poprzez pracę z oddechem nauczysz się obserwować umysł, wyciszać go i uspokajać. Skupisz się na pracy w uważności. Każdy wdech i wydech jest inny. Żaden wdech i wydech już więcej się nie powtórzy. Gdy jesteśmy w stanie dostrzec takie różnice nasz uważność i skupienie rozwijają się, a moc umysłu wzrasta. Doświadczysz tego na moim kursie. 

STRUKTURA KURSU:
Kurs składa się z 8 spotkań (każdy poniedziałek godz. 18.00 od 8 kwietnia do 27 maja) na których nauczymy się sekwencjonować pranajamy. Ma on bardzo ustrukturyzowanę formę i zwiera kilka technik przygotowujących (Bhastrika, Sama Vayu, leżenie na wałkach, Uddiyana Bandha, Ujjayi 123) oraz 4 praktyki bazowe (Ujjayi 10 punktów, Visamavrtti, oddychanie z bloczkiem oraz Viloma Pranajama). Te praktyki będę systematycznie rozwijane i rozbudowywane. Na ich podstawie będziemy budować określone sekwencje, które pozwolą Wam w sposób metodyczny rozwijać własną praktykę pranajamy. 

Oprócz regularnego uczestnictwa w co tygodniowych spotkaniach student musi być w stanie poświęcić dodatkowo przynajmniej 20 minut 3 lub 4 razy w tygodniu na rozwijanie praktyki własnej w zakresie pranajamy. Zastanów się, czy jesteś faktycznie w stanie poświęcić na to czas! W jodze nie tyle istotne jest zrozumienie danej techniki, ale zdobycie wiedzy i mądrości poprzez własne doświadczenie. Bez Twojego zaangażowania nie osiągniesz żadnego efektu! Obecność na każdym spotkaniu jest wymagana, ponieważ każde kolejne będzie bazowało na poprzednim. 

Będziesz otrzymywać również “zadania domowe” do przerobienia, czyli zestaw określonych praktyk na cały tydzień. Dodatkowo raz w tygodniu piszesz krótkie sprawozdanie z przebiegu praktyki, po to abym wiedział, że praktyka jest utrzymywana i wszystko zostało właściwe zrozumianie i wykonane. Dzięki temu będą mógł na bieżąco dawać indywidualne wskazówki i wyjaśnić pojawiające się nieścisłości.

KURS MA CHARAKTER SPOTKAŃ ONLINE NA ŻYWO!!!

Ale spotkania nie będą nagrywane! Ważna jest obecność, kontakt, pytania, własne uwagi, spostrzeżenia, relacja uczeń-nauczyciel. Nauczanie odbywa się wtedy kiedy ja jestem i Ty jesteś w tym samym czasie. Obecni fizycznie i mentalnie 🙂

Zajęcia poprzedzone będą wykładami oraz wyjaśnieniem technik (około 1h), a na praktykę poświęcimy pozostały czas (około 30 min). Ten kurs pozwoli tobie wejść głębiej w praktykę jogi i poczuć, że asany są tylko niewielkim aspektem tego, co oferuje ten przepiękny system. Będzie to naprawdę genialna praktyka uważności skierowana na oddech, która bardzo korzystnie wpłynie na twoje mentalne samopoczucie.

ZGŁOSZENIE:
Jeżeli chcesz wziąć udział w kursie zgłoś się mailowo: mesjaszyoga@gmail.com
– Cena kursu – 590 zł (8 spotkań oraz regularne konsultacje w zakresie praktyki)
– Spotykamy się w każdy poniedziałek o godz. 18.30
– Start kursu 8 kwiecień 2024
– Ostatnie zajęcia 27 maj 2024

PŁATNOŚĆ:
Krystian Mesjasz Yoga
nr: 14 1910 1048 2513 3168 1919 0001
Tytułem: Warsztat pranajama, email

PROWADZĄCY:
Krystian Mesjasz jest nauczycielem ashtanga yogi oaz vinyasa kramy. Publikował w magazynie „Yoga & Ayurveda”, przedstawiając czytelnikom kulturę Indii i historię nowożytnej jogi. Jest również redaktorem portalu „Boso Na Macie” – jednego z największych portali o jodze i zdrowym stylu życia. Od czasu do czasu występował w “Magazynie Joga” w roli eksperta, przedstawiając swój punkt widzenia na różne jogiczne tematu. Jest autorem sesji medytacyjnych aplikacji “GoodMind”, w której stara się nauczać jak funkcjonuje umysł. Regularnie podróżuje do Mysore w Indiach, gdzie pod okiem Sharata Joisa pogłębia i rozwija praktykę jogi. Autoryzowany do nauczania jogi przez Instytutu KPJAYI w Mysore w Indiach oraz do Vinyas Kramy Mandiram przez Matthew Sweeneya. Napisał bestsellerowy ebook “Joga dla początkujących i nie tylko” oraz książkę “Jogiczna podróż do siebie”. Współpracuje z Portalem Yogi, tworząc sesje do praktyki online. Opracowuje też autorskie kursy, które można znaleźć na stronie www.mesjaszyoga.com. Prowadzi warsztaty w całej Polsce, pomagając swoim uczniom rozwijać praktykę jogi i medytacji