Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Sztuka oddechu – kurs pranajamy online

5 kwietnia / 18:30 24 maja / 20:00

SZTUKA ODDECHU

Pranajama to nie tylko ćwiczenia oddechowe, ale praktyki koncentracyjno-uważnościowe, które uczą samoobserwacji na bardziej subtelnym poziomie niż praktyka asan. Według filozofii jogi cały wszechświat przepełniony jest praną – życiodajną energią. Jej oddziaływanie można poczuć poprzez odżywczy i uspakajający wpływ na ciało i umysł. Tym, co jednoczy te dwa aspekty ludzkiego istnienia jest właśnie oddech, narzędzie prany. Pranajama uczy kontrolować i regulować przepływ życiodajnej energii, a także odblokowywać energetyczne zatory. Jednak zanim wejdziemy na taki poziom praktyki musimy zrozumieć oddech w różnych jego wymiarach. Dobrze poznać jego strukturę, etapy i elementy składowe oraz to, co wydarza się między oddechami. Celem kursu jest nauczenie uczestników poprawnej pracy z oddechem, która przełoży się zarówno na praktykę asan, jak również na praktykę medytacji lub do niej dobrze przygotuje.

Zrozumienie jak funkcjonuje oddech i umysł wymaga czasu oraz praktyki, czasami jeszcze trudniejszej niż wykonywanie asan. Dlatego nasze spotkania będę miały charakter dwu miesięcznego kursu, w którym przeprowadzę Was przez pewien proces. Poprzez pracę z oddechem nauczysz się obserwować umysł, wyciszać go i uspokajać. Skupisz się na pracy w uważności. Każdy wdech i wydech jest inny. Żaden wdech i wydech już więcej się nie powtórzy. Gdy jesteśmy w stanie dostrzec takie różnice nasz uważność i skupienie rozwijają się.

STRUKTURA KURSU:
Kurs składa się z 8 spotkań (od 5 kwietnia do 24 maja) na których nauczymy się sekwencjonować pranajamy. Ma on bardzo ustrukturyzowanę formę i zwiera kilka technik przygotowujących (Bhastrika, Sama Vayu, leżenie na wałkach, Uddiyana Bandha, Ujjayi 123) oraz 3 praktyki bazowe (Ujjayi 10 punktów oraz Visamavrtti, oddychanie z bloczkiem oraz Viloma Pranajama). Te praktyki będę systematycznie rozwijane i rozbudowywane. Na ich podstawie będziemy budować określone sekwencje, które pozwolą Wam w sposób metodyczny pracować z oddechem i praną.

Oprócz regularnego uczestnictwa w co tygodniowych spotkaniach student musi być w stanie poświęcić dodatkowo przynajmniej 20 minut 3 lub 4 razy w tygodniu na rozwijanie praktyki własnej w zakresie pranajamy. Zastanów się, czy jesteś faktycznie w stanie poświęcić na to czas! W jodze nie tyle istotne jest zrozumienie danej techniki, ale zdobycie wiedzy i mądrości poprzez własne doświadczenie. Bez Twojego zaangażowania nie osiągniesz w kursie żadnego efektu! Zastrzegam, że przy trzeciej nieobecności nie będę wpuszczał na kurs, ponieważ każde spotkania będzie bazowało na poprzednim.

Będziesz otrzymywać również “zadanie domowe” do przerobienia, czyli zestaw określonych praktyk na cały tydzień. Dodatkowo raz w tygodniu wymagam krótkiego sprawozdania z przebiegu praktyki, po to abym wiedział, że praktyka jest utrzymywana i mógł dać indywidualne wskazówki lub wyjaśnić pojawiające się nieścisłości.
Spotkania nie będą nagrywane! Ważna jest obecność, kontakt, pytania, własne uwagi, spostrzeżenia, relacja uczeń-nauczyciel. Zajęcia poprzedzone będą wykładami oraz wyjaśnieniem technik (około 45 min), a na praktykę poświęcimy pozostały czas (około 45 min). To co planuję na tym kursie to dogłębne zrozumienie procesu oddychania, jego pogłębienie, wyrównanie, uświadomienie sobie różnych faz. Będzie to naprawdę genialna praktyka uważności skierowana na oddech i bardzo korzystnie wpływających na mentalne samopoczucie.

ZGŁOSZENIE:
Jeżeli chcesz wziąć udział w kursie zgłoś się mailowo: mesjaszyoga@gmail.com
– Cena kursu – 450 zł (8 spotkań oraz regularne konsultacje w zakresie praktyki)
– Spotykamy się w każdą środę o godz. 18.30
– Start kursu 5 kwiecień 2023
– Ostatnie zajęcia 24 maja 2023

PROWADZĄCY:
Krystian Mesjasz jest nauczyciel ashtanga yogi oaz vinyasa kramy. Publikuje w magazynie „Yoga & Ayurveda”, przedstawiając czytelnikom kulturę Indii i historię nowożytnej jogi. Jest również redaktorem portalu „Boso Na Macie” – jednego z największych portali o jodze i zdrowym stylu życia. Od czasu do czasu występuje w “Magazynie Joga” w roli eksperta, przedstawiając swój punkt widzenia na różne jogiczne tematu. Jest autorem sesji medytacyjnych aplikacji “GoodMind”, w której stara się nauczać jak funkcjonuje umysł. Regularnie podróżuje do Mysore w Indiach, gdzie pod okiem Sharata Joisa pogłębia i rozwija praktykę jogi. Autoryzowany do nauczania jogi przez Instytutu KPJAYI w Mysore w Indiach. Napisał bestsellerowy ebook “Joga dla początkujących i nie tylko” oraz książkę “Jogiczna podróż do siebie”. Współpracuje z Portalem Yogi, tworząc sesje do praktyki online. Opracowuje też autorskie kursy, które można znaleźć na stronie www.mesjaszyoga.com. Prowadzi warsztaty w całej Polsce, pomagając swoim uczniom rozwijać praktykę jogi i medytacji.

Bilety

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking „Get Tickets” will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
SZTUKA ODDECHU
450,00
Bez ogarniczeń