Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Sztuka Oddechu. Kurs pranajamy online

10 października / 19:00 21:00

Sztuka Oddechu.

Pranajama to nie tylko ćwiczenia oddechowe, ale praktyki koncentracyjno-uważnościowe, które uczą jeszcze subtelniejszej samoobserwacji niż praktyka asan. Według filozofii jogi cały wszechświat przepełniony jest praną – życiodajną energią. Jej oddziaływanie można poczuć poprzez odżywczy i uspakajający wpływ na ciało i umysł. Tym, co jednoczy te dwa aspekty ludzkiego istnienia jest właśnie oddech, narzędzie prany. Pranajama uczy kontrolować i regulować przepływ życiodajnej energii, a także odblokowywać energetyczne zatory. Jednak zanim wejdziemy na tak wysoki poziom praktyki musimy zrozumieć oddech w różnych jego wymiarach. Dobrze poznać jego strukturę, etapy i elementy składowe – wdech i wydech oraz stambha, delikatna pauza. Celem kursu jest nauczenie uczestników poprawnej pracy z oddechem, która przełoży się zarówno na praktykę asan, jak również na praktykę medytacji lub do niej zachęci. 

Zrozumienie jak funkcjonuje oddech i umysł wymaga czasu oraz praktyki, czasami jeszcze trudniejszej niż wykonywanie asan. Dlatego nasze spotkania będę miały charakter dwu miesięcznego kursu, w którym przeprowadzę cię przez pewien proces. Poprzez pracę z oddechem nauczysz się wyciszać i uspokajać umysł na bardzo głębokim poziomie, a przede wszystkim skupisz się na pracy z uważnością. Każdy wdech i wydech jest inny. Żaden wdech i wydech już więcej się nie powtórzy. Gdy to dostrzeżesz zaczniesz panować nad umysłem. 

STRUKTURA KURSU:

Kurs składa się z 8 spotkań (od 10 października do 28 listopada) na których nauczymy się sekwencjonować pranajamy. Ma on bardzo ustrukturyzowanę formę i zwiera kilka technik przygotowujących (Bhastrika, Sama Vayu, leżenie na wałkach, Uddiyana Bandha, Ujjayi 123) oraz 3 praktyki bazowe (Ujjayi Visamavrtti, oddychanie z bloczkiem oraz Viloma Pranajama). Będą one systematycznie rozbudowywane i rozwijane. Na ich podstawie będziemy budować określone sekwencje, które pozwolą tobie w sposób metodyczny pracować nad rozumieniem procesu oddychania i pranajamą. 

Oprócz regularnego uczestnictwa w cotygodniowych spotkaniach student musi być w stanie poświęcić dodatkowo przynajmniej 20 minut 3 lub 4 razy w tygodniu na rozwijanie praktyki własnej w zakresie pranajamy. Zastanów się, czy jesteś faktycznie w stanie poświęcić na to czas! W jodze nie istotne jest zrozumienie danej techniki, ale zdobycie mądrości poprzez doświadczenie. Bez Twojego zaangażowania nie osiągniesz w kursie żadnego efektu. Zastrzegam, że przy drugiej nieobecności nie będę wpuszczał na kurs. Każde spotkania będzie bazować na poprzednim. Będziesz otrzymywać również “zadanie domowe” do przerobienia, czyli zestaw określonych praktyk na cały tydzień. Dodatkowo raz w tygodniu wymagam krótkiego sprawozdania z przebiegu praktyki, po to abym wiedział, że praktyka jest utrzymywana i przećwiczona oraz jakie efekty w tobie wywołała. 

Spotkania nie będą nagrywane! Ważna jest obecność, kontakt, pytania, własne uwagi, relacja uczeń-nauczyciel. Zajęcia poprzedzone będą wykładami oraz wyjaśnieniem technik (około 45 min), a na praktykę poświęcimy pozostały czas (około 45 min). To co planuję na tym kursie to dogłębne zrozumienie procesu oddychania, jego pogłębienie, wyrównanie, uświadomienie sobie różnych faz. Będzie to naprawdę genialna praktyka uważności skierowana na oddech i bardzo korzystnie wpływających na mentalne samopoczucie. 

ZGŁOSZENIE:
Jeżeli chcesz wziąć udział w kursie zgłoś się mailowo: krystian.mesjasz@gmail.com

Cena kursu – 450 zł (8 spotkań oraz regularne konsultacje w zakresie praktyki)

PŁATNOŚĆ:
Krystian Mesjasz Yoga
nr: 14 1910 1048 2513 3168 1919 0001
Tytułem: Warsztat pranajama, email

PROWADZĄCY:
Krystian Mesjasz – nauczyciel ashtanga yogi. Publikuje w magazynie „Yoga & Ayurveda”, przedstawiając czytelnikom kulturę Indii i historię nowożytnej jogi. Jest również redaktorem portalu „Boso Na Macie” – jednego z największych portali o jodze i zdrowym stylu życia. Od czasu do czasu występuje w “Magazynie Joga” w roli eksperta, przedstawiając swój punkt widzenia na różne jogiczne tematu. Jest autorem sesji medytacyjnych aplikacji “GoodMind”, w której stara się nauczać jak funkcjonuje umysł. Regularnie podróżuje do Mysore w Indiach, gdzie pod okiem Sharata Joisa pogłębia i rozwija praktykę jogi. Autoryzowany do nauczania jogi przez Instytutu KPJAYI w Mysore w Indiach. Napisał bestsellerowy ebook “Joga dla początkujących i nie tylko” oraz książkę “Jogiczna podróż do siebie”. Współpracuje również z Portalem Yogi tworząc sesje do praktyki online.

450,00zł

Bilety

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking „Get Tickets” will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Sztuka Oddechu
450,00
17 dostępne